Philharmoniker 1/2 uns
2 224,88 €
1/2 uns (15,55 gram) rent guld!
- Världsberömt och allmänt accepterat investeringsmynt
- Myntet levereras med ett slumpmässigt valår
- Momsfritt
- Priset är kopplat till det aktuella guldpriset
För leverans av Philharmoniker 1/2 uns tillkommer justerade fraktkostnader. För att säkerställa att ditt guld levereras till ditt hem på säkrast möjliga sätt väljer vi en säker och trygg frakt. Du kan läsa mer om de särskilda fraktkostnaderna här.
Philharmoniker har präglats av Münze Österreich sedan 1989.
Philharmoniker är det mest kända europeiska investeringsmyntet och är erkänt och accepterat världen över. Mynten är präglade av rent guld, dvs. med en finhalt på 999,9/1000.
Filharmonikerns design har varit oförändrad sedan 1989. Den visar instrumenten i den berömda symfoniorkestern Wiener Philharmoniker och orgeln i Wiener Musikverein, orkesterns hem.
| SKU | 0120707 |
|---|---|
| Metall | Guld |
| Innehåll | 999,9/1000 |
| Vikt | 15,55 g |
| Vikt av fint guld | 15,55 g |
| Diameter | 28,0 mm |
| Kvalitet | Ocirkulerad |
| Jaartal | Diverse |