Philharmoniker 1/10 uns
472,21 €
1/10 uns (3,11 gram) rent guld!
- Världsomspännande erkänd och accepterad investeringsmynt
- Myntet levereras med slumpmässigt valår
- Momsfritt
- Priset är kopplat till det aktuella guldpriset -sinfoniaorkesterin soittimet sekä orkesterin kotisalin, Wiener Musikvereinin, urut.
Philharmoniker har präglats av Münze Österreich sedan 1989.
Philharmoniker är det mest kända europeiska investeringsmyntet och är erkänt och accepterat över hela världen. Mynten präglas av rent guld, dvs. med en finhalt på 999,9/1000.
Filharmonikerns design har varit oförändrad sedan 1989. Den visar instrumenten i den berömda symfoniorkestern Wiener Philharmoniker och orgeln i Wiener Musikverein, orkesterns hem.
| SKU | 0120709 |
|---|---|
| Metall | Guld |
| Innehåll | 999,9/1000 |
| Vikt | 3,11 g |
| Vikt av fint guld | 3,11 g |
| Diameter | 16,0 mm |
| Kvalitet | Ocirkulerad |
| Jaartal | Diverse |