Maple Leaf 1/2 uns
1/2 uns (15,55 gram) rent guld!
- Världsberömt och accepterat investeringsmynt
- Myntet levereras med ett slumpmässigt årtal
- Momsfritt
- Priset är kopplat till det aktuella guldpriset
För leverans av Maple Leaf 1/2 uns tillkommer justerade fraktkostnader. För att säkerställa att ditt guld levereras till ditt hem på säkrast möjliga sätt väljer vi en säker och trygg frakt. Du kan läsa mer om de särskilda fraktkostnaderna här.
Maple Leafs har präglats av Royal Canadian Mint sedan 1979. De blev ett alternativ till Krugerrand-mynten, som vid den tiden var svåra att få tag på på grund av ekonomiska bojkotter.
Maple Leafs hör till de mest kända guldinvesteringsmynten och är erkända och accepterade över hela världen. Mynten är präglade av rent guld, dvs. med en finhalt på 999,9/1000.
Maple Leaf har genomgått ett antal designjusteringar genom åren. Kanadas nationella symbol, lönnlövet, och den brittiska statschefen – som monark i Kanada – finns dock alltid på mynten.
Mynten levereras med ett slumpmässigt årtal, med start från 1983.
| SKU | 0120703 |
|---|---|
| Metall | Guld |
| Innehåll | 999,9/1000 |
| Vikt | 15,55 g |
| Vikt av fint guld | 15,55 g |
| Diameter | 25,0 mm |
| Kvalitet | Ocirkulerad |
| Jaartal | Diverse |