Krugerrand 1/2 uns
1/2 uns (15,55 gram) rent guld!
- Världsberömt och accepterat investeringsmynt
- Myntet levereras med ett slumpmässigt årtal
- Momsfritt
- Priset är kopplat till det aktuella guldpriset
För leverans av Krugerrand 1/2 uns tillkommer justerade fraktkostnader. För att säkerställa att ditt guld levereras till ditt hem på säkrast möjliga sätt väljer vi en säker och trygg fraktmetod. Du kan läsa mer om de särskilda fraktkostnaderna här.
Krugerrand var det första guldmyntet för investeringar. Tack vare detta mynt blev det möjligt att investera i relativt små mängder guld. Sydafrikanska myntverket har präglat Krugerrand-mynt sedan 1967.
Krugerrand är ett av de mest kända guldinvesteringsmynten och är erkänt och accepterat över hela världen.
För att göra metallen hårdare har en liten mängd koppar tillsatts till guldet i Krugerrand-myntet. Detta ger mynten deras unika rödaktiga glans. Mynten har en guldhalt på 916,6/1000. Det gör att de är något tyngre än investeringsmynt präglade av rent guld.
Krugerrandens utformning har varit oförändrad sedan 1967. Springbocken är en vanlig antilop i Sydafrika och är också landets nationalsymbol. Statsmannen Paul Kruger var Sydafrikas president från 1883 till 1900. Namnet ”rand” hänvisar till regionen Witwatersrand, som står för fyrtio procent av världens guld.
| SKU | 0120699 |
|---|---|
| Metall | Guld |
| Innehåll | 916,6/1000 |
| Vikt | 16,98 g |
| Vikt av fint guld | 15,55 g |
| Diameter | 27,0 mm |
| Kvalitet | Ocirkulerad |
| Jaartal | Diverse |