American Eagle 1/2 uns
1/2 uns (15,55 gram) rent guld!
- Världsomspännande erkänd och accepterad investeringsmynt
- Myntet levereras med ett slumpmässigt valår
- Momsfritt
- Priset är kopplat till det aktuella guldpriset
För leverans av American Eagle 1/2 uns tillkommer justerade fraktkostnader. För att säkerställa att ditt guld levereras till ditt hem på säkrast möjliga sätt väljer vi en säker och trygg frakt. Du kan läsa mer om de särskilda fraktkostnaderna här.
American Eagles har präglats av US Mint sedan 1986. De hör till de mest kända guldmynten och är erkända och accepterade världen över.
För att ge metallen större hårdhet har guldet i American Eagle kompletterats med en liten mängd silver och koppar. Guldhalten i mynten är 916,6/1000. Detta gör dem något tyngre än guldmynt som präglas av rent guld.
Utformningen av American Eagle ändrades 2021. Den ursprungliga utformningen visar en örn som svävar ovanför ett bo. Den nya versionen visar endast örnens porträtt.
| SKU | 0121536 |
|---|---|
| Metall | Guld |
| Innehåll | 916,6/1000 |
| Vikt | 16,98 g |
| Vikt av fint guld | 15,55 g |
| Diameter | 27,0 mm |
| Kvalitet | Ocirkulerad |
| Jaartal | Diverse |